fbpx
17.8 C
Skopje

Со помош на какаото намалете го холестеролот

АКТУЕЛНО

Вкусното и хранливо какао освен што може да влијае на намалување на крвниот притисок и зајакнување на крвните садови може уште да го намали холестеролот.

За тоа се заслужни флавоноидите кој се содржат во какаото во изобилство, истовремено тие се значајни за намалување на фактор ризикот за дијабетес.

Какаото би требало да се пие топло. Помешајте шоља млеко со две лажици какао во прав, мешајте го на тивок оган додека напитокот не стане измутен. Се засладува по вкус (мед или шеќер).

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -