35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Пресметка помеѓу полицијата и нарко картел, деветмина мртви

Во одвоен судир на нарко картелот и припадниците на мексиканските полициски сили во градот Рејнос на северот на Мексико убиени се девет луѓе.

Во два вооружени судири во Рејнос во петокот се убиени пет осомничени луѓе и еден возач на такси, кога мексиканските безбедносни припадници одговориле на пријавата на наоружаните луѓе.

Две осомничени припадници на нарко кланот се убиени во петок во првиот судир, а двајца побегнале. Уште три осуминчени кој отвориле оган врз полицијата се убиени.

Владата на мексиканската држава Тамаулипас, во која се наоѓа Рејнос, а која се граничи со американската држава Тексас, наведува дека уште тројца загинале во четврток.

 

поврзани објави

Последни објави