30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Администрацијата на Трамп размислува да го напушти Советот на ОН за човекови права

Администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп размислува за  излез на земјата од Советот на ОН за човекови права – орган, обвинет за предрасуди против Израел и критикуван за злоупотреби.

Ова го  тврдат извори на весникот Politico кои се во постојан контакт со поранешни и сегашни вработени на Вашингтон.

Конечната одлука за членството во Советот на ОН за човекови права ќе биде донесена со учество на државниот секретар Рекс Тилерсон, а исто така и со амбасадорот на САД во меѓународните информации Ники Хали, и – се разбира – со тоа на претседателот Доналд Трамп.

Тоа сепак нема да се случи во рамките на следната седница на органот што ќе се одржи в понеделник.

поврзани објави

Последни објави