10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

За прв пат после 45 години американскиот претседател ја бојкотира вечерата на дописници

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека нема да присуствува на годишната вечера на Здружението на дописници, акредитирани во Белата куќа , пренесуваат светските агенции. Неговата одлука е уште една епизода во војната, која тој ја води со популарните медиуми во САД.

“Нема да присуствувам на вечерата на Здружението на дописници, акредитирани во Белата куќа оваа година. Ви посакувам се најубаво, да имате пријатна вечер! “, Напиша милијардерот на” Твитер “само ден откако претседателот на САД им забрани на Си-Ен-Ен,” Њујорк тајмс “,” Гардијан “и ред други критични кон него медиуми да присуствуваат на брифинг во Белата куќа.

Секој американски претседател од 1924 година присуствувал на вечерата барем еден пат. Целта на овој  сјајен настан на кој се собираат новинари и познати лица, е прибирање на финансиски средства за стипендии на млади новинари. Обично вечерата поминува во шеги, а обично претседателот држи “говор”.

Последниот кој едноставно одлучил да не се сретне со дописниците, е Ричард Никсон во 1972 година. Тој поднесе оставка откако новинарска истрага утврди дека тој и неговите сопартијци  од Републиканската партија користеле специјални разузнавачки средства против политичките противници.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -