fbpx
26.8 C
Skopje

ФОТО: Нова ерупција на вулканот Етна во источна Сицилија

АКТУЕЛНО

Италијанскиот вулкан Етна на истокот на Сицилија повторно проработи синоќе и започна да исфрла лава високо во воздухот, а неговата ерупција може да потрае со денови дури и недели.

Голема фонтана на лавина која изби високо во небото можеа да се видат и од градот Катанија и летувачкото место Таормина.

 Иако облаците со вулкански дим можат да предизвикаат пореметување на авионскиот сообраќај, блискиот аеродром кај Катанија денеска работи нормално.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -