fbpx
35.8 C
Skopje

Како да направите чоколадо од само три состојки

АКТУЕЛНО

Знаеме за позитивните ефекти на чоколадото и влијанието врз расположението и кардиоваскуларниот систем.

За да направете сопствено домашно чоколадо, ви треба пола чашка какао во прав, малку кокос и три супени лажици мед или јаворов сируп.

На чоколадото истотака можете да додадете и малку сол. На пареа истопете и помешајте ја смесата. Мешајте додека сите состојки добро не се соединат.

Потоа истурете ја смесата во пластичи фигури и ставете ја во фрижидер да се олади околу 20-30 минути. Извадете ги потоа  од пластичните фигури и потоа ставете ги повторно во фрижидер за да не се растопат.

Ова е основниот рецепт, но по желба моќете да додадете состојки како: бадеми, лешници, суво грозје, брусница, како и зачини како што се цимет, ѓумбир или бибер.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -