30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

Банди со престрелка во Стокхолм: Искористени рачни гранати и автоматски пушки!

Две лица на возраст меѓу 20 и 30 година загинаа во судир помеѓу банди кои се борат за територии во предградијата на шведскиот главен град Стокхолм.

Од почетокот на годината во Стокхолм регистрирани се 17 престрелки во кои загинаа седум луѓе, од кои само неделава загинале петмина. Вкупно повредени се 14 лица.

„Нападите се изедени со рачни гранати и автоматски пушки“, истакна началникот на локалната полиција Улф Јохансон.

Тој додаде дека во реонот на Стокхолм има најмалку 12 конфликти за територии и наркопазари меѓу криминалните банди.

поврзани објави

Последни објави