35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Најмалку 42 луѓе загинаа, во напад на џамија во Алепо

Најмалку 42 луѓе загинале, додека повеќе од дваесетмина се ранети, во воздужен напад на џамија во селото Ал- Џина,северозападно од Алепо, соопштуваат од Сириската опсерваторија за човекови права.

До нападот дошло во време на вечерна молитва, џамијата била полна со верници, додаваат од Опсерватроијата, чије седеиште е во Велика Британија.

 

поврзани објави

Последни објави