15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Попоски: Интеграцијата во ЕУ е наједноставната гаранција за мир и развој во Македонија

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски во Виена оствари средба со австрискиот колега и актуелен претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц.

„Што и да се случува во регионот, какви и да се предизвиците, доколку членството во ЕУ изгледа достижно, тоа ќе ги стабилизира сите земји, а ќе ги релаксира и предизвиците внатре во Унијата. Мигрантската криза, геополитичките поместувања, заканите од радикализам и тероризам и глобалната конкурентност се само најсвежи примери за тоа дека делиме исти интереси. Единствено логично е да бараме обединување околу една кауза: да сме дел од ЕУ и од заедничкиот пазар е веројатно наједноставната гаранција за мир и развој во Македонија и Регионот“, истакна министерот Попоски по средбата.

Средбата се одржа за време на посетата на Попоски на Виена, за време на која  се обрати на седница на Постојаниот совет на ОБСЕ.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави