fbpx
11 C
Skopje

Коцијанчиќ: Турција треба да ги почитува демократските стандарди на ЕУ, па и слободата на медиумите

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, денес коментирајќи го приведувањето на дописникот на германскиот весник „Велт“ во Анкара, рече дека Турција како земја кандидат за членство во ЕУ треба да ги почитува демократските стандарди на заедницата, вклучувајќи ја и слободата на медиумите.

„Ние внимателно ќе го следиме развојот на случајот и на другите предмети на приведување новинари во Турција. Ние повеќепати сме повторувале дека Турција треба да ги почитува највисоките демократски стандарди на ЕУ, вклучувајќи ја и слободата на медиумите, која е појдовна основа на секое демократско општество“, посочи портпаролката.

Во електронското издание на весникот „Велт“ претходно се појави информација дека дописникот на весникот е приведен од турската полиција под сомнение за учество во терористичка организација, неправилно користење на податоци и терористичка пропаганда.

Според податоците на весникот, 43-годишниот репортер Дениз Јуџел, кој има германско и турско државјанство, претходно бил баран во врска со расветлување на случајот со хакерските напади на електронската пошта на турскиот министер за енергетика и природни ресурси, Берат Албајрак.

„Велт“ прецизира  дека на 14 февруари новинарот бил распрашан во полициската управа во Истанбул и дека бил претресен и неговиот дом, додека пак, американските медиуми ренесуваат дека германското Министерство за надворешни работи изразило надеж дека предметот ќе биде разгледан „во согласност со владеењето на законот“.

Главниот уредник на „Велт“ ја истакна одличната работа на Дениз Јуџел и убеден е дека „праведната судска истрага ќе доведе до утврдување на неговата невиност “.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -