fbpx
24.8 C
Skopje

Алтхаузер: Има излез од политичката криза – да се избере спикер па влада

АКТУЕЛНО

Германската амбасадорка Кристине Алтхаузер која денеска е во посета на Кочани истакна дека има излез од политичката криза, постои пат.

„Имаме изборен резултат, ќе треба да се формира Влада, првин треба да се избере спикер во Собранието, изјави германската амбасадорка.

Според неа со реформите ќе мора да се започне што е можно поскоро, а потоа ќе дојдат и локалните избори на ред.

„Меѓутоа, како што кажав, по редот кој што го наведов“, изјави Алтхаузер.

Вчера американскиот Стејт департмент и ЕУ порачаа брзо да се избере претседател на Собранието, а потоа и да се формира влада.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -