35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

(ВИДЕО) Тепачка за време на говор на Ердоган

Тепачка се случи за време на говорот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во хотел во Њујорк, откако негови противници извикуваа по него „Терорист“

Инцидентот се случи во четвртокот во хотел „Мариот“ до „Тајмс сквер“. Додека Ердоган говореше пред своите поддржувачи, неколку демонстранти го пресретнаа, а еден од нив извика: „Ти си терорист, бегај од нашата држава“, пред да биде извлечен од салата.

Пет луѓе се уапсени за кратко, но не и уапсени, изјавија од полицијата во Њујор. Демонстрантите изјавија, дека целта им била да ја осудат политиката на Ердоган во Турција, Сирија и Ирак.

поврзани објави

Последни објави