fbpx
8.8 C
Skopje

Румен Радев: Илинденско – Преображенското востание е херојски и трагичен венец на бугарското револуционерно движење за слобода и национално обединување

АКТУЕЛНО

Бугарскиот претседател Румен Радев на својот профил објави честитка по повод Илинден:

“Со решителност и пожртввуаност, без надеж за помош од надвор, Бугарите од Македонија и Тракија се дигнаа во очајна, но достоинствена битка за правдина.

Востаниците го издигнаа великото кредо на нашата национална револуција „Слобода или смрт“. Во битката загинаа многумина, затоа што знаеја и прифатија дека нивниот сопствен живот е историска цена на слободата.

Ја почитуваме и нема да ја заборавиме нивната саможртва. Илинден нè потсетува дека слободата и историската вистина мора да се ценат и ревносно да се бранат” – напиша меѓу другото претседателот.

Извор на фото: Фејсбук

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -