fbpx
8.8 C
Skopje

НАЈНОВО: Пукано по Американската амбасада во Анкара

АКТУЕЛНО

Тензиите меѓу САД и Турција продолжуваат да растат и токму тоа донесе нови ескалации. Непознати лица отворија оган кон американската амбасада во турскиот главен град во Акара, објави CNNTurk.

Еден од куршумите го погодил безбедносниот кабинет.

За среќам нема жртви или повредени во нападот.

Турската полиција ја прекршила областа на Легацијата на САД и ги барала напаѓачите.

Овој инцидент се случува во време на екстремни тензии меѓу Турција и САД на државно ниво. Причината за ова е затворањето на американскиот пастор Ендру Брунсон и санкциите наметнати врз Анкара од Вашингтон поради тоа.

Тие дополнително ги компликуваа економските проблеми на Турција и донесоа до рекорден пад на цената на турската лира.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -