fbpx
17.8 C
Skopje

Словенија избра бивш комичар за премиер

АКТУЕЛНО

Словенечките пратеници ја одобрија кандидатурата на 40-годишниот Мериан Сарец, поранешен професионален комичар. Така тој стана најмладиот премиер на земјата.

Шарец доби 55 гласа поддршка, 31 против од 90- члениот парламент. Тој изјави дека сака Словенија да стане една од главните земји на ЕУ.

По изборите на 3 јуни “Лисја Марјан Шарец“ го освои второто место со 12 %. Благодарение на коалицијата со уште пет левичарски партии, Шарец и неговите партнери ќе добијат 43 места во словенечкиот парламент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -