30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

ВИДЕО: Лидерска средба на партиите поддржувачи на референдумот

Меѓу присутните се Зоран Заев (СДСМ и премиер на РМ.) и неговите коалициони партнери: Али Ахмети (ДУИ) Тито Петковски (НСДП), Лилјана Поповска (ДОМ), Самка Ибраимовски (ПЦЕР), Љубе Бошковски (ОМ), Фијат Цаноски (ПЕИ), Стојанче Ангелов (Достоинство) и др. Претставници од опозицијата беа Петар Колев (ГДУ), Билал Касами (Беса-тетовско крило) и Љупчо Балкоски (ВМРО НП).

 

Темата на средбата е рефендумот. Претходно, пред отпочнувањето на средбата премиерот Заев истакна дека се поканети лидерите на сите политички партии кои го поддржат евроатланскиот пат на Република Македонија.

 

Лидерска средба во „Холидеј Ин“

Пред 20-тина минути започна лидерската средба во „Холидеј Ин“ на која се повикани лидерите на политичките партии кои го поддржуваат договорот за промена на уставното име на Р.Македонија, потпишан во Преспа од претставници на владите на Македонија и Грција….https://infomax.mk/wp/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0-%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B8/

Posted by infomax.mk on Wednesday, August 29, 2018

поврзани објави

Последни објави