14.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Дали „Денот Д“ ќе биде презакажан за следната недела, врие од полиција околу Собранието

Неизвесноста продолжува. Собраниската седница за пристапување кон уставните измени требаше да почне во 12, па во 15 часот. Пред и околу собраниската зграда врие од полиција.

Претседателот на Собранието наводно му порачал на собраниското мнозинство да му јават кога ќе обезбедат двотретинско мнозинство.

Се шпекулира дека при крај е убедувањето, притисокот или уценувањето на уште два-тројца од пратениците на опозицијата за да се дојде до посакуваната бројка 80.

Џафери има право да го закаже продолжението за в понеделник, или, како што се споменува, и за в среда.

За в понеделник најавена е и посета на заменик-помошникот на државниот секретар на Стејт департментот, Метју Палмер. Палмер денеска е во Белград, од каде уште еднаш порача дека Преспанскиот договор е историска шанса за земјава, која нема да се повтори.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави