31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

ФОТО: Топлес жени на протест – сакаме и ние како машките топлес да се сончаме

Над десетина топлес жени, и околу стотина облечени демонстративно прошетаа низ улиците на Буенос Аирес со барање да се поништи одлуката на полицијата со која на жените со голи гради им се забранува да се сончаат на плажите.

Протестите се организирале затоа што се уште не е сосема јасно дали во аргентина со закон се забраува топлес.

Учесниците за време на протестот извикувале дека жените ги имаат истите права како и машките да се сончаат без горниот дел од костумот за капење.

поврзани објави

Последни објави