fbpx
22.8 C
Skopje

Катица Јанева: Јавноста ќе ја дознае вистината, доста е!

АКТУЕЛНО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во изјава за „Дојче Веле“ потврди дека ќе поднесе неколкумина жалби до Советот за утврдување на факти, но и една кривична пријава.

„Веќе се изготвени жалби до Советот за утврдување на факти, за судии кои ја повредуваат кривичната постапка во делот на предистражната и истражната постапка, но и во делот на закажаните рочишта по предмети. Таква претставка ќе има и за судијката Татјана Михајлова, а против неа ќе поведеме и постапка по членот 361 од Кривичниот законик, за фалсификување на службена исправа“, вели Јанева.

Сето ова доаѓа по денешното рочиште за случајот „Насилство во Општина Центар“, каде меѓу обвинетите е и поранешниот премиер Никола Груевски.

„Досега ги игнориравме, но веќе е време јавноста да знае дека судиите не може да се кријат зад нивните функции, повикувајќи се на имунитетот и на слободното и независно судиско искажување, бидејќи овде се работи за повреда на кривичната постапка“, додава Јанева.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -