fbpx
17.8 C
Skopje

Британска авио- компанија загуби 290.000 евра поради глушец

АКТУЕЛНО

Знаеме дека скоро сите би сакале тој да лета со нас во Сан Франциско, но овој пат моравме да го исфрлиме надвор малиот клиент, рекол потпаролот на авио компанијата.

Летото на британската авио-компанија „British Airways“ го одложи летот од четири часа поради тоа што во Боингот 777 е пронајден гушец, што компанијата ја чинеше 290.000 евра.

На патниците кој биле околу 200, непосредно пред летот и било соопштено дека авинот неможе да полета додека глушецот е во авионот и дека ќе биде закажана нова линија.
Спрема законите на ЕУ, авио-компанијата е должна да исплати по 600 евра на секој патник во вакви случаеви, што британската компанија го исполни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -