fbpx
17.8 C
Skopje

Холандија му забрани на турскиот министер да слета во Ротердам

АКТУЕЛНО

Владата на Холандија забрани да слета со авионот шефот на турската дипломатија Чавушоглу во Ротердам, надевуајќи безбедносни причини.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавашоглу денеска изјави дека договорот за ЕУ, вклучувајќи  и договорот за забрана  на протокот на мигранти, можат да бидат загрозени доколу Унијата не ја имплементира ветуваната визна либерализација за Турција.

Тој зборувајќи за турски CNN истакна дека се ќе биде откажано, вклучувајќи ја и визната либерализација и договор за мигрантите.
Турција и ЕУ постигнаа договор минатата година со цел за да се сопре протокот на мигранти во Европа, во замена за милјарда евра помош на Турција и забрзани отварања на преговарачки поглавја.

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -