fbpx
24.8 C
Skopje

Ердоган: Холанѓаните ги помниме по колежот во Сребреница

АКТУЕЛНО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека  Холандија и Холанѓаните ги паметеле по колежот во Сребреница.

Изјавата доаѓа неколку денови откако ѓи нарече Холанѓаните „нацистички остатоци“ и „фашисти“.

Претходно, Холандија протера министерка од Турција, а протестите во Ротердам прераснаа во насилство и безредие, во кое беа уапсени најмалку 12 учесници од протестите.

Холандскиот контингент во мировните сили на Обединетите Нации беше одговорен за енклавата Сребреница во 1995, кога босанските српски сили убија околу 8.000 муслимани мажи и момчиња.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -