8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

ФОТО: Пронајдена потполно зачувана печурка стара 99 милиони години

Печурка во изненадно добро состојба, стара околу 99 милиони години е пронајдена во килибар кој се чува во музеј во Кина.

Истражувачите и пронашле бубамара стара колу 125 милиони години, заробена во килибар создаден од смола.

„Јадливиот плод кај повеќето печурки е краткотраен, а и фосилот има ограничен рок на траење“, се наведува во печатот на „Natura Communications“.

Во извештајот кој го објави кинеската кадемија на науките се наведува дека ова печурка е добро зачувана и дека е стара повеќе од 99 милиони години. Печурките се нешто најстаро што може да се пронајде во килибар. Фосилите кој изгледаат како печурки стари околу 440 милиони години, порано биле наоѓани и во Шкотска и Шведска.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -