30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

Демократски сојуз: Средба Трајанов – Тимоние

Денес, Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз, во седиштето на ДС, оствари средба со Амбасадорот на Франција, господинот Кристијан Тимоние.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во земјата, како и за потребата од почитување на Уставот и преземање на одговорност при градењето правци за излез од кризата која предолго трае.

„Павле Трајанов го презентира ставот на ДС дека кризата треба да се разреши преку отворен и аргументиран политички дијалог за сите отворени прашања, дека треба да се направи се за да се спречи дестабилизација на државата и да се престане со „воинствената“ и националистичката реторика.

Амбасадорот Кристијан Тимоние нагласи дека Франција и Европската Унија, цврсто стојат зад унитарниот карактер и суверенитетот на Република Македонија.

Демократскиот сојуз инсистира што е можно побрзо да се формира реформска Влада, а трансферот на власта да се одвива по мирен и демократски пат.

Сите мораме да го почитуваме Уставот и определбата на граѓаните за промени, како битен предуслов за владеење на правото и стабилност на државата“, се вели во соопштението на ДС.

поврзани објави

Последни објави