fbpx
19.8 C
Skopje

ВИДЕО: Колкава брзина можат да достигнат „сударните“автомобили oд забавните паркови?

АКТУЕЛНО

Сигурно барем еднаш во животот сте се возеле во електричен „сударни“ автомобили во луна паркови или некој панаѓур. На некој тоа не им беше доволно па одлучија да проверат колкава брзина може да достигне еден таков автомобил кога во него ќе се додаде бензински мотор.

Наизглед обичните автомобили од забавните паркови, е модифициран така што доби погонски агрегат од моторот Хонда ЦБР 600 кој испорачува околу 100 коњски сили.

Изборот на возач логично падна на познатиот Стиг од емисијата „Top Gear“ кој веќе изведуваше разни експерименти со возила. Овој пат Стиг успеа да достигне просечна брзина од 161,4 km/h а додека максималната во еден момент изнесуваше 172,2 km/h.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -