Fri. Sep 22nd, 2023

Category: Домашен

Гладијаторот Христијан Тасески од Прилеп со голема победа на ММА турнир во Врање

Христијан Тасески (18) член на Центарот за боречки вештини „Максам Фајт“ од Прилеп, вечерва освои убедлива победа, на меѓународниот ММА турнир во Врање – „Gladiator Fight Champion“. Тасески доминираше во…

ШОК во Англија: Менаџерот на Ливерпул го прекина тренингот и итно префрлен во болница

Загрижувачки вести пристигаат од Англија откако германскиот стратег на на клупата на Ливерпул, Јирген Клоп денешниот тренинг го прекинал предвреме и итно бил пренесен во болница. Оваа информација ја потврдија…

ФОТО: Глумеше во филмот „Монтевидео, Бог те видео“, а сега игра во македонската Прва лига

Филмот „Монтевидео, Бог те видео“ кој забележа голема гледаност и популарност во изминатиот период за нашата јавност е прилично познат и доста гледан. Но малкумина знаат дека еден од актерите…

Несторовски – Палермо, љубов која трае: Македонецот потпиша нов договор со Сицилијанците

Македонскиот голгетер се реши да не го напушти тимот на Палермо со кого утрово потпиша нов договор, сега со време траење до 2021 година. Двете страни беа во интензивни преговори…

Бразилците буквално се изгорени за фудбалот – Откако му изгубил клубот, се полил со бензин и запалил

Добро познат факт за Бразил е дека тоа е држава на фудбалот со голем број фудбалери, но уште поголем број и навивачи. Овој спорт за „кариоките“ е религија, па секоја…

Стигна уште една потврда – Штербик си оди во Вардар и се враќа во поранешниот клуб

Шпанскиот медиумски гигант „Марка“ кој што ретко греши, ако не и никогаш, пласираше денес една информација и тоа како интересна за македонската спортск јавност. Нормално ќе биде да се реализира…

ФОТО: Млади какви што досега не сме имале, јуниорите со прсврт за пет минути до победа над Швајцарија

Генерацијата македонски фудбалски таленти која е полна со имиња кои и тоа како ветуваат, тргна победнички. Македонската фудбалска селекција до 19 години на стартот од квалификациите за ЕП тргна победнички…

Какво изненадување: Ангеловски за мечот против Норвешка повика тинејџер од германски треголигаш

Селекторот на фудбалската селекција на Македонија, Игор Ангеловски по бројните откази за пријателскиот меч со Норвешка, беше приморан да повика нови фудбалери. Прво име кое дови дополнителна покана е Кире…

ФФМ се гриже за клубовите: Сите третолигаши, 71 на број добија донација во опрема!

Фудбалската федерација на Македонија им донираше опрема (спортска опрема, фудбалски мрежи и фудбалски топки) на екипите од Третите лиги во сите шест региони во државата.  Последната од низата донации вклучува…

ФОТО: Поранешните клубови на Јанушев со последен поздрав!

Поранешните клубови на трагично убиениот фудбалер, Мартин Јанушев му одадоа последна почест. Македонија Ѓорче Петров и Локомотива по вчерашните дуели во Втората лига се сетија на својот поранешен играч и…

Милевски по срамниот пораз од Гибралтар со освежувања во младата селекција

Благоја Милевски, селекторот на Македонија до 21 година го објави списокот со повикани фудбалери за квалификацискиот натпревар против Австрија (14. ноември, Национална арена „Филип Втори“) за пласман на ЕП 2019…

Ангеловски: Јаховиќ сам си пресуди, сакам само да му се заблагодарам за се до сега!

Игора Ангеловски, селекторо на македонската фудбалска селекција го соопшти списокот за контролниот дуел против Норвешка. Како и што беше очекува, меѓу 21 фудбалер го нема првиот стрелец во Турција, Адис…

Македонец игра за клуб на Курдите кој го избегна кобниот лет и сега се пласираше во Првата лига на Шведска

Далкурд е името на новиот шведски фудбалски прволигаш, за многумина доста непознато, но за македонската јавност овој клуб веќе пред неколку сезони го запознавме. Пред две сезони, поранешенио македонски репрезентативец,…

Радосав Спасојевиќ нов член на МЗТ Скопје

Црногорскиот интернационалец Радосав Спасојевиќ (25 год. 204 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша договор со шесткратниот македонски шампион со важност до крајот на сезоната. Спасојевиќ…

Скопскиот асфалт викендов ќе гори – се враќат кружните авто-мото трки

Скопје по 7 години пауза викендов за првпат повторно ќе организира авто-мото трки низ улиците на градот. Кужната трка „Скопје Круг 2017“ ќе биде на старо добрата  локација кај Македонск…

Вардар гази се пред себе – по вторпат сезонава совладан ППД Загреб

Македонскиот ракометен првак Вардар ја продолжува победничката низа сезонава со петтиот триумф по ред во СЕХА Газпром лигата,  вечерва над ППД Загреб со резултат од 30-23 (17-10) За „црвно-црните“ ова…

Некој „нов“ Металург: И без Червар и без Кузмановски до победа кај Чеховски Медведи

Во извонреден натпревар, ракометарите на Металург извојуваа победа во Чехово, каде го совладаа тимот на Чеховски Медведи, со резултат 32:26 (15:15). За Металург ова беше прва сезонска победа во гостин,…

Вардар по неверојатен пресврт со шест голови ја доби Шкендија и се врати во борба за титулата

Македонскиот фудбалски првак Вардар се врати во трката за шампионската титула откако одигра во вистинска смисла на зборот дерби со Шкендија. Гледачите на „Филип Втори“ кои за жал беа едвај…

ВИДЕО: На денешен ден пред 24 години Македонија го одигра првиот официјален меч

Репрезентацијата на Македонија на денешен ден пред 24 години, го одигра првиот меѓународен натпревар на гостување во Крањ против Словенија. „Црвено-жолтите“ предводена од селекторот Андон Дончевски славеа удедлив победа од…

Блажевски: Ја повикувам публиката за масовна поддршка во дуелот со Шкендија

Екипата на Вардар утре го игра  дерби против Шкендија кое на програмата е со почеток во 14:30 часот на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје. Во најава на дерби-дуелот, напаѓачот…

Јаховиќ и кажа збогум на Македонија: 30 голови за една година, прв стрелец во Турција, а во репрезентација резерва

Адис Јаховиќ револтиран од тоа што не доби шанса да заигра за Македонија на последните два дуели од квалификациите за СП против Италија и Лихтенштајн се огласи преку социјалните мрежи.…

ВИДЕО: Македонскиот двоец Мицевски – Леовски немилосрадно „кине“ мрежи во Хрватска

Македонските футсал репрезентативци Адријан Мицевски и Игор Леовски на стартот од сезоната во Хрватска се први имиња во редовите на нивниот тим Сквер од Дубровник. Потврда за тоа е последниот…

Младите надежи за првпат по три години поразен дома, Србија славеше со 0-2

Селекцијата која годинава ни донесе најмногу радост, фудбалската репрезентација за играчи до 21 година, денес по три години пауза го забележа првиот пораз. Во Скопје сосема заслужено славеше Србија со…